Палiна Забела

выкладчык дысцыплін прадметнай вобласці “Беларуская філалогія”

Ажыццяўляе правядзенне вучэбных заняткаў і кансультацый, суправаджэнне вучняў. Рэалізуе палітыку ацэньвання і зваротную сувязь па акадэмічных выніках вучняў. Удзельнічае ў метадычнай, эксперыментальнай і інавацыйнай дзейнасці.

Настаўнік дысцыплін прадметнай вобласці “Беларуская філалогія” для 5, 6 і 7 класаў.

Сучасная адукацыя мусіць навучыць вучыцца, закласці ў вучня асновы чалавечнасці і дапамагчы выявіць яго індывідуальнасць. Калі зрабіць гэта як мае быць, вучань будзе падрыхтаваны да самайстойнага жыцця і здолее ажыццявіць свае мэты і мары. А хіба гэта не тое, дзеля чаго мы ўсе працуем?” (П. Забела).

Вопыт працы

2010-2017 ДУА “Цэнтр мастацкай творчасці навучэнцаў Фрунзенскага раёна г. Мінска”, кіраўнік гуртка па падрыхтоўцы старшакласнікаў да цэнтралізаванага тэсціравання па беларускай і рускай мовах (сумяшчальнік); ДУА “Сярэдняя школа №193”, настаўнік беларускай мовы і літаратуры (сумяшчальнік); ДУА “Смалявіцкая раённая гімназія”,  настаўнік беларускай мовы і літаратуры (сумяшчальнік); ДУА “Сярэдняя школа №114”, настаўнік беларускай мовы і літаратуры (сумяшчальнік).

2017-2019 ДУА “Сярэдняя школа №196”, настаўнік беларускай мовы і літаратуры (сумяшчальнік).

2018-2020 ПУА “Сярэдняя школа СТЫМ”, настаўнік беларускай мовы і літаратуры (сумяшчальнік).

2014-2020 ДНУ “Цэнтр даследаванняў беларускай культуры, мовы і літаратуры Нацыянальнай акадэміі навук Беларусі” (аддзел дыялекталогіі і лінгвагеаграфіі), малодшы навуковы супрацоўнік.

Кваліфікацыя

Вучуся на чацвёртым курсе факультэта журналістыкі БДУ.

Спецыяльнасць – журналістыка (менеджмент СМІ)

Настаўнікі і бацькі для дзяцей – несвядомы ўзор. Стасункі з настаўнікамі і бацькамі– несвядомая мадэль стасукаў. Менавіта ў школе дзеці вучацца узаемаадносінам, і мы мусім зрабіць усё магчымае, каб паказаць узор здаровых дарослых стасунках, заснаваных на ўзаемапавазе.” (П. Забела).

Сацыяльная адказнасць

Гулец каманды “Што? Дзе? Калі?” “Посредством нелепого чуда”

Перакладчык партала Dadalog

Пазаштатны фатограф Беларускай лігі інтэлектуальных каманд